Skånela IF - Handboll

Bredd och Elit - Hand i Hand

Beach Handboll I Uppsala med final i Nattens mörker !

2024-08-22 13:17
Lag två förlorade finalen mot 2 år äldre tjejer.
Lag två förlorade finalen mot 2 år äldre tjejer.

Söndag den 18 augusti kommer att gå till historien som en av de roligast upplevelser dessa tjejer har haft.

Att spela på sand och endast tränat två gånger gjorde att förhoppningarna inte var de högsta.

Att sedan möta 1-2 år äldre tjejer gjorde inte förhoppningen högre.

 

Vi hade ett lag som gick hela vägen till A-final, det andra laget kämpade tappert men hade inte millimetrarna på sin sida.

I gruppen spelade lag 1, 3 matcher men förlorade alla tre, varv två på mållinjen.

 

Beachandboll spelas i bäst av två perioder (set). Vinner man 1:a halvlek leder man med 1-0. Om man sedan förlorar andra halvlek så står det 1-1 och matchen avgörs i sudden. Men inte nog med det,  står det oavgjort i första set, då börjar man spela sudden.  I andra så kan det sluta oavgjort och det blir sudden, men vinner då det andra laget blir det Shoot Out. Så en match är inte 2 x 8 minuter som det står i matchprogrammet. Den kan bli 30 minuter och så blev det i många matcher.

 

Det resulterade i flera matcher som drog ut på tiden och när finalen skulle spelas så hade det blivit två timmar förseningar.

 

Men lag 2 hade lite mera flyt med sanden och stolparna. Man vann alla sin tre matcher i gruppen och fick spela semifinal i A-slutspel. 

Matchen spelades mot Uppsala HK 1 (2011) och ett år äldre spelare. Skånela vann i shoot out. Uppsala vann en halvlek och Skånela vann andra halvlek matchen slutade lika/oavgjort men Skånela drog det längsta strået i Shoot Out och vann matchen med 2-1.

 

Finalen var ett faktum, denna gång mot 2 år äldre tjejer som kunde spela beachhandboll. Klockan hade hunnit bli 21:30 och det var kolmörkt ute. Föräldrar fick ställa upp bilar på långsidan med halvljus påslaget. Några hade ställt sig på kortsidan och bländade det ena laget. Det var svårt att se bollen, målvakterna hade en svår uppgift. Den här matchen så drog det äldre laget det längsta strået och vann matchen med 2-0.

 

Men Skånela var nöjda efter en lång dag och få sluta med en final i kolsvart match inramning blev ett spektakel som kommer att minnas länge.

Nyhetsarkiv

HUMMEL
Ellenius Buss
Nordic Wellness
Sigtunahem
Brand Communication
Sigtuna Kommun
Sigtuna Sport & Uteliv
Finnhammars Revisionsbyrå AB
Bjurfors Mäklare
Hotell Kristina
Jonas Granberg Byggkonsult
OHLSSONS AB
OPTIMERA
TURAKO
Handelsbanken Sigtuna
Märsta Förenade
SWEDBANK
Arlanda Hotellby Best Western
Arlanda Invest AB
Arlandastad Golf
Campino
Colorama
ICA Kvantum Märsta
Conroute Group
Däckskiftarna
Eckerölinjen
EL Centralen i Märsta AB
Eke Grus
Ellströms Trafikskola
Energisparkonsult
FRISYR Märsta
KD Kristdemokraterna
LS Kontor
MAX Burgers
Rosersbergs Byggnads AB
Rosersbergs Golv AB
Sandströms Elfirma
Stora COOP
Attunda Sot & Vent
Festspecialisten
Mediroyal
MÄRSTA.NU
Anund Bygg AB
Blå Laguna Sport Bar
Blå Porten Restaurang & Café
Byggnadsfirma J.Kjellander AB
Certego AB
CHPS AB
Cicciotto
Confer AB
Culligan Sverige AB
DGM Sverige AB
Din Doktor i Märsta AB
DSV Sverige AB
DUO Asfalt AB
Dunross & Co
JSK Måleritjänst AB
Karl Hedin AB
McDonald's
Munthers Specialtransporter AB
Målarbolaget AB
Newbody Family
PSS Profil & Souvenir i Sverige AB
Quality Hotell Arlanda XPO
Rindståls Bil AB
Rubedo Consulting Group AB
SH Bygg, Sten och Anläggning AB
Sigtuna Optik
Socialdemokraterna
Sova Stockholm Retail AB
Spotti
Stena Fastigheter Stockholm AB
Strandvillans Cafe
Stuckbema
Swerock
Söderberg & Partners
Tingvalla Klipp & Style
Tullsam AB