Damerna förlorar tyvärr eftermiddagens hemmamatch mot HK Malmö. Det gick inte alls att känna igen Skånela IF, egentligen var alla faser av spelet långt ifrån det man kan och då blir det svårt att vinna.
Det blev en riktigt tung start på matchen med utvisningar, straffar och brända lägen. Malmö är betydligt bättre påkopplade och tar en ledning med 4 bollar efter knappa 10 minuter. Det är ett avstånd som håller sig på 3-4 mål under resterande 20, och halvtidsvilan visar 8-11 på tavlan.
Vi har lyckats vända många gånger under säsongen, och känslan var att det skulle gå även idag med bättre fokus och skärpa både framåt och bakåt.
Men så blir det inte idag, utan Malmö fortsätter spela med större hjärta och gör 3 raka i inledningen av andra. Det vill sig inte alls för hemmalaget, utan underläget blir stadigt större och större och landar tillslut i en av dom tyngre förlusterna för säsongen när Malmö vinner med 34-21.
Chans till revansch och bättre insats redan på torsdag när Tyresö gästar Vikingahallen med avkast 19.15,
Välkomna!
Skånelas målskyttar;
Fanny Eriksson 5, Caroline Kallio 4, Kinga Kozdra 3, Olivia Eketjäll 3, Nathalie Söhrman 2, Jessica Rydberg 2, Magdalena Krstic 1 och Felicia Steger 1.
Till bästa spelare i hemmalaget utsågs Ania Rigole och i gästande Malmö gick priset till Linnea Pripp.
Malmös bästa målgörare var Linnea Pripp och Thea Hansson med 7 mål vardera.