SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Skånela IF - Handboll
Bredd och Elit - Hand i Hand

Fanny Eriksson tecknar A-lagskontrakt
2024-05-24 15:30

Skånela IF kan  idag meddela att Fanny Eriksson tecknar sitt första A-lags kontrakt! Fanny kommer bära Skånela tröjan de kommande två säsongerna.

 

Skånela fortsätter att lyfta upp spelare från de egna leden, och nu är det Fanny Eriksson som skriver på ett a-lags kontrakt efter att ha haft ett elit ambitions kontrakt under förra säsongen. 

Fanny fick ta ett stort ansvar under senare halvan av förra säsongen och gjorde det riktigt bra, hon var en bidragande orsak till att vi kvalade oss kvar i Damallsvenskan.

 

Peter Sandberg, Damansvarig

"Jättekul att vi får ha Fanny kvar i föreningen där hon kommer att ha möjlighet att utvecklas ännu mer.

En vinnarskalle och viktig tvåvägsspelare som alltid ger 100%,

Fanny är ännu en spelare från vår välskolade trupp födda 2006 som lyfts upp i a-truppen. Hon kommer absolut vara en stor del av våra framgångar framöver."


Nyhetsarkiv
Damerna vinner hemma 2024-03-11 19:30
Dam U gick rent i Steg 12023-09-24 21:54
Matchdag för damerna!2022-12-03 11:26
Förlust i Kungsbacka..2022-10-04 20:01
Fanny Swahn flyttas upp!2022-07-05 12:21