Skånela IF - Handboll

Bredd och Elit - Hand i Hand

Inför Skånela IF - Hammarby

2023-09-01 00:11

Skånela IF tar ikväll kl. 19:00 emot Hammarby hemma i Vikingahallen i gruppfinalen i ATG Svenska Cupen. Efter två segrar för respektive lag står nu en gruppseger på spel. Bägge lagen är redan vidare till åttondelsfinal men vi hoppas ändå på att få se lite derbykänslor när de två bästa lagen från 08-området möts. Vi har tagit pulsen på Skånelas nya tränare Mattias Flodman och Hammarbys tränare Patrik Fahlgren om läget inför matchen och hur Stockholmshandbollen egentligen mår. 

Flodman ser självklart fram emot kvällens match. ”Vi möter ett väldigt bra lag så det blir en riktig värdemätare för oss ikväll. De var i semifinal i slutspelet och final i cupen förra säsongen, som de var väldigt nära att vinna. Så de är klart de är stora favoriter, men vi vill alltid vinna och det är det vi kommer gå för, ingen tvekan om den saken hemma i Vikingahallen”. 
Likaså känner Fahlgren om gruppfinalen. ”Det blir en kul match om gruppsegern med en förhoppningsvis härlig stamning”
 
En tränare från Eskilstuna och en från Partille som coachar två Stockholmslag. Hur mår egentligen handbollen i Stockholm och vad är statusen på den just nu?
 
”På damsidan har den varit bra länge, med flera lag i högsta serien och Skuru med guld och finaler. På herrsidan har den förändras sista åren med Hammarbys framgångar. Vi har fallit på målsnöret de sista åren att gå upp till handbollsligan. Så den känns på uppgång, i alla fall på elitnivå” tycker Flodman.
 
Fahlgren menar att det finns en relativt god bredd i Stockholm men att spetsen saknas lite. Han hoppas att fler ungdomar våga satsa på sin handboll och väljer att fortsätta spela även efter juniortiden. 
 
Hammarby och Skånela kan anses som etta och tvåa i Stockholmsområdet om man ser till resultaten de senaste åren. Hur ser du på konkurrens föreningar emellan i allmänhet?
 
Fahlgren är inne på att konkurrensen kan vara bra och att tävla ligger i idrottens natur men tror också att handbollen i Stockholmsområdet hade kunnat tjäna på att samarbeta mera.
Flodman tycker detsamma men menar också att konkurrensen inte blir lika påtaglig när Skånela och Hammarby spelar i olika serier. På sikt är målet att vi båda spelar i Handbollsligan. Först då blir glappet mindre och konkurrensen såklart högre och det skulle absolut gynna handbollen Stockholm. 
 
En avslutande fråga handlar om vad föreningarna i distriktet bör utveckla för att göra handbollen ännu mer attraktiv?
 
”Det viktiga är att skapa bra förutsättningar där ungdomarna känner att de kan utvecklas. Lite för många flyttar nedåt i landet till gymnasiet, och där behöver Stockholmshandbollen bli attraktivare. Bra tränare, fler hallar och ett långsiktigt tänk där individen ligger i fokus. Nu kan jag inte svara hur andra klubbar jobbar eller har det, men tror det är viktigt med en bra träningskultur där rätt saker görs över tid” menar Flodman 
 
Fahlgren tycker man ska satsa på att utveckla sin verksamhet. Att arbetet med att få fler barn att upptäcka våran fanatiska sport är viktigt. ”Erbjuda meningsfulla träningar, åka på roliga cuper, skapa vänner för livet och goda handbollsspelare”
 
Kloka inspel från från två unga och duktiga tränare. Vi hoppas på en välspelad match ikväll som faller publiken i smaken. 
 
Vi önskar spelare, ledare, domare och publik välkomna till kvällen 08-derby! 
 
För biljetter:
 
Que sera sera, vi håller på Skånela! 

Nyhetsarkiv

HUMMEL
Ellenius Buss
Nordic Wellness
Sigtunahem
Brand Communication
Sigtuna Kommun
Sigtuna Sport & Uteliv
Finnhammars Revisionsbyrå AB
Bjurfors Mäklare
Hotell Kristina
Jonas Granberg Byggkonsult
OHLSSONS AB
OPTIMERA
TURAKO
WFS Sweden AB
Handelsbanken Sigtuna
Märsta Förenade
SWEDBANK
Arlanda Hotellby Best Western
Arlanda Invest AB
Arlandastad Golf
Campino
Colorama
ICA Kvantum Märsta
Conroute Group
Däckskiftarna
Eckerölinjen
EL Centralen i Märsta AB
Eke Grus
Ellströms Trafikskola
Energisparkonsult
FRISYR Märsta
KD Kristdemokraterna
LS Kontor
MAX Burgers
Rosersbergs Byggnads AB
Rosersbergs Golv AB
Sandströms Elfirma
Stora COOP
Attunda Sot & Vent
Festspecialisten
Mediroyal
MÄRSTA.NU
Actemium AB
Anund Bygg AB
Arlandastad Group AB
Blå Laguna Sport Bar
Blå Porten Restaurang & Café
Byggnadsfirma J.Kjellander AB
Certego AB
CHPS AB
Cicciotto
Confer AB
Culligan Sverige AB
DGM Sverige AB
Din Doktor i Märsta AB
DSV Sverige AB
DUO Asfalt AB
Dunross & Co
Effectima Kompetens AB
Elgiganten
Fastighetsbyrån
1416 Engdahl Bygg AB
JSK Måleritjänst AB
Karl Hedin AB
Lexicon Interactive AB
Lindskrog Parkering Arlanda
Luova AB
McDonald's
Moderaterna
Munthers Specialtransporter AB
Målarbolaget AB
Newbody Family
PL Utemiljö AB
PSS Profil & Souvenir i Sverige AB
Quality Hotell Arlanda XPO
Rindståls Bil AB
Rubedo Consulting Group AB
Samtech AB
Scandinavian XPO
SH Bygg, Sten och Anläggning AB
Sigtuna Dental AB
Sigtuna Gelato
Sigtuna Optik
Socialdemokraterna
Sova Stockholm Retail AB
Spotti
Stena Fastigheter Stockholm AB
Steningekompaniet AB
Strandvillans Cafe
Stuckbema
Swerock
Söderberg & Partners
Tingvalla Klipp & Style
Tullsam AB
Valvet bistro & café