Skånela IF - Handboll

Bredd och Elit - Hand i Hand

Kenan Omerovic klar för Skånela IF

2022-04-25 10:00

Vi kan med glädje meddela att målvakten Kenan Omerovic är klar för Skånelas herrar. Kenan har de senaste säsongerna spelat för Anderstorps SK i Herrallsvenskan.

Kenan är född 2000, är från Jönköping och har Hallby som moderklubb. Han har dessutom spelat i Alingsås som ungdomsspelare och han har tidigare arbetat tillsammans med vår tränare Mattias Flodman. De senaste två säsongerna har han spelat med vår allsvenska kollega Anderstorp och har gjort det så pass bra att han fångat vårt intresse. Vi var inte ensamma om att vilja få Kenans underskrift i allsvenskan då han var ett hett villebråd. Vi är därför mycket nöjda med att han valde Skånela IF. Kenan kommer nu bilda en stark målvaktstrio tillsammans med Marcus Nilsson och Maximilian Werner. 

Jimmy Karlssons tankar 

” Kenan är en mycket spännande målvakt där vi får in en typ som kommer komplettera Marcus Nilsson väl. Det är en mindre och explosiv målvakt som är mycket bra på att sätta bollen i spel. Detta kommer vara en viktig ingrediens för oss kommande säsong p.g.a. de nya reglerna kring avkast samt att vi känner att vi kommer att kunna få ut mer av vårt kontringsspel. Han är en mycket seriös och ambitiös målvakt och har stora drömmar med sin handboll vilket motsvarar de krav och förväntningar vi har på våra nyförvärv”


Kenans tankar om övergången till Skånela IF

”Jag ser mycket fram emot att spela i Skånela där jag fått ett mycket bra intryck av föreningen i sin helhet. Det ska bli lite extra kul att återförenas med min gamle tränare Mattias Flodman och lagkamrat Anton Nilsson. Det är en förening som hela tiden strävar framåt och som vill avancera i seriesystemet. Föreningen är väldigt familjär och som man hört många goda vitsord om.


För egen del hoppas jag kunna utveckla mitt målvaktsspel och försöka bidra med så mycket räddningar och kontringskast som möjligt samt bidra till en skön stämning i laget. Nästa säsong blir väldigt spännande och jag hoppas att vi kommer skörda framgångar och nå våra målsättningar. ”


Vi hälsar Kenan välkommen till Skånela IF:s herrtrupp och önskar honom lycka till mellan stolparna nästa säsong.

Nyhetsarkiv

HUMMEL
Ellenius Buss
Nordic Wellness
Sigtunahem
Brand Communication
Sigtuna Kommun
Sigtuna Sport & Uteliv
Finnhammars Revisionsbyrå AB
Bjurfors Mäklare
Hotell Kristina
Jonas Granberg Byggkonsult
OHLSSONS AB
OPTIMERA
TURAKO
WFS Sweden AB
Handelsbanken Sigtuna
Märsta Förenade
SWEDBANK
Arlanda Hotellby Best Western
Arlanda Invest AB
Arlandastad Golf
Campino
Colorama
ICA Kvantum Märsta
Conroute Group
Däckskiftarna
Eckerölinjen
EL Centralen i Märsta AB
Eke Grus
Ellströms Trafikskola
Energisparkonsult
FRISYR Märsta
KD Kristdemokraterna
LS Kontor
MAX Burgers
Rosersbergs Byggnads AB
Rosersbergs Golv AB
Sandströms Elfirma
Stora COOP
Attunda Sot & Vent
Festspecialisten
Mediroyal
MÄRSTA.NU
Actemium AB
Anund Bygg AB
Arlandastad Group AB
Blå Laguna Sport Bar
Blå Porten Restaurang & Café
Byggnadsfirma J.Kjellander AB
Certego AB
CHPS AB
Cicciotto
Confer AB
Culligan Sverige AB
DGM Sverige AB
Din Doktor i Märsta AB
DSV Sverige AB
DUO Asfalt AB
Dunross & Co
Effectima Kompetens AB
Elgiganten
Fastighetsbyrån
1416 Engdahl Bygg AB
JSK Måleritjänst AB
Karl Hedin AB
Lexicon Interactive AB
Lindskrog Parkering Arlanda
Luova AB
McDonald's
Moderaterna
Munthers Specialtransporter AB
Målarbolaget AB
Newbody Family
PL Utemiljö AB
PSS Profil & Souvenir i Sverige AB
Quality Hotell Arlanda XPO
Rindståls Bil AB
Rubedo Consulting Group AB
Samtech AB
Scandinavian XPO
SH Bygg, Sten och Anläggning AB
Sigtuna Dental AB
Sigtuna Gelato
Sigtuna Optik
Socialdemokraterna
Sova Stockholm Retail AB
Spotti
Stena Fastigheter Stockholm AB
Steningekompaniet AB
Strandvillans Cafe
Stuckbema
Swerock
Söderberg & Partners
Tingvalla Klipp & Style
Tullsam AB
Valvet bistro & café