Skånela IF - Handboll

Bredd och Elit - Hand i Hand

Alexandra Schaerlund skriver nytt!

2022-03-11 10:15
Alexandra Schaerlund och Skånela IF är överrens och Alexandra väljer att fortsätta sin handbollssatsning i den röda tröjan.

 

Vi fick en liten pratstund med Alexandra angående förlängningen och vad som komma skall.

Nytt kontrakt och nu också i full träning tillbaka från skada. Hur har senaste året varit för dig?

 

”Det har varit fullt upp, mycket gym och tid i hallen. Lite plågsamt att titta på mitt lag spela handboll och inte kunna vara med men det har bara gett mig mer motivation för att komma tillbaka. Det har också varit lärorikt, att få titta på från sidan för att se det från ett annat perspektiv samt att jag lärt känna mig själv och min kropp på ett annat sätt. Så i slutändan ett ganska nyttigt år, jag känner mig klokare och starkare än innan skadan.”

 

Du har precis skrivit på för ett nytt år och kommande säsong blir då ditt 5e i Skånela tröjan. Vad var avgörande för beslutet och hur ser du på framtiden?

 

”Först o främst älskar jag mitt lag och potentialen är stor. Jag tror absolut att det är perfekt för mig att komma tillbaka från skadan och komma igång, jobba upp självförtroendet och bli så bra jag kan bli tillsammans med mitt lag. Både spelare, tränare och en klubb som jag känner. För framtiden är jag ganska öppen. Mitt mål är att bli så bra jag kan bli och se hur långt det leder mig och vad det kan vara vet jag inte men jag ska göra så gott jag kan för att bli så bra jag kan bli och så får vi se vart de leder mig.”

 

Imorgon väntar årets sista hemmamatch i Damallsvenskan mot Eslöv. En match du är uttagen till, hur är känslan inför och vad tror du om utgången?

 

”Det känns såklart jättekul, jag har ju kämpat så länge för att få spela igen och nu är det dags. För min egen del känns det ganska bra, klart att man måste komma in i matchspel för att kunna komma upp till sin bästa nivå men det känns ändå bra, jag är taggad! Det känns även som att laget är väldigt taggade på att vinna och det är dags för det nu! Jag ska göra så gott jag kan för att bidra till en vinst tillsammans med mitt lag!”

Vi är väldigt glada att Alexandra väljer att fortsätta i Skånela IF och ser fram emot att se dig på banan igen imorgon!

Nyhetsarkiv

HUMMEL
Ellenius Buss
Nordic Wellness
Sigtunahem
Brand Communication
Sigtuna Kommun
Sigtuna Sport & Uteliv
Finnhammars Revisionsbyrå AB
Bjurfors Mäklare
Hotell Kristina
Jonas Granberg Byggkonsult
OHLSSONS AB
OPTIMERA
TURAKO
WFS Sweden AB
Handelsbanken Sigtuna
Märsta Förenade
SWEDBANK
Arlanda Hotellby Best Western
Arlanda Invest AB
Arlandastad Golf
Campino
Colorama
ICA Kvantum Märsta
Conroute Group
Däckskiftarna
Eckerölinjen
EL Centralen i Märsta AB
Eke Grus
Ellströms Trafikskola
Energisparkonsult
FRISYR Märsta
KD Kristdemokraterna
LS Kontor
MAX Burgers
Rosersbergs Byggnads AB
Rosersbergs Golv AB
Sandströms Elfirma
Stora COOP
Attunda Sot & Vent
Festspecialisten
Mediroyal
MÄRSTA.NU
Actemium AB
Anund Bygg AB
Arlandastad Group AB
Blå Laguna Sport Bar
Blå Porten Restaurang & Café
Byggnadsfirma J.Kjellander AB
Certego AB
CHPS AB
Cicciotto
Confer AB
Culligan Sverige AB
DGM Sverige AB
Din Doktor i Märsta AB
DSV Sverige AB
DUO Asfalt AB
Dunross & Co
Effectima Kompetens AB
Elgiganten
Fastighetsbyrån
1416 Engdahl Bygg AB
JSK Måleritjänst AB
Karl Hedin AB
Lexicon Interactive AB
Lindskrog Parkering Arlanda
Luova AB
McDonald's
Moderaterna
Munthers Specialtransporter AB
Målarbolaget AB
Newbody Family
PL Utemiljö AB
PSS Profil & Souvenir i Sverige AB
Quality Hotell Arlanda XPO
Rindståls Bil AB
Rubedo Consulting Group AB
Samtech AB
Scandinavian XPO
SH Bygg, Sten och Anläggning AB
Sigtuna Dental AB
Sigtuna Gelato
Sigtuna Optik
Socialdemokraterna
Sova Stockholm Retail AB
Spotti
Stena Fastigheter Stockholm AB
Steningekompaniet AB
Strandvillans Cafe
Stuckbema
Swerock
Söderberg & Partners
Tingvalla Klipp & Style
Tullsam AB
Valvet bistro & café